Alpay Er

Profesör, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı ​

Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Kurucu Başkanı olarak görev yapan Prof.Dr. Alpay ER Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) (Ankara, 1988), Doktorasını ise endüstriyel tasarımın Türkiye ve diğer yeni sanayileşen ekonomilerdeki gelişim dinamiklerini incelediği tez çalışmasıyla Manchester Metropolitan University’de (İngiltere, 1994) tamamladı. Kısa bir süre Hacettepe Üniversitesi’nde çalıştıktan sonra 1997 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’ne öğretim üyesi olarak atandı. İTÜ’de 1998′de Doçent ve 2005′de Profesör unvanlarını aldı, 2006-2013 yılları arasında İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü; bölümün uluslararası ilişkiler, sanayi işbirliği, lisans ve lisansüstü programlarının yenilenmesi ve %100 İngilizce lisans eğitimine geçiş süreçlerini yönetti, 3. ve 4. Ulusal Tasarım Kongreleri’nin organizasyonlarını  gerçekleştirdi.  İstanbul Sanayi Odası (İSO) ile işbirliği içinde Türkiye’de ilk kez Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere yönelik tasarım destek ve eğitim projesini başlattı (2003). İstanbul’daki pek çok etkinlik, kurum ve kuruluş için endüstriyel tasarım ve tasarım yönetimi konularında danışmanlık yaptı, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) içinde aktif olarak görev aldı.

Yaratıcı Endüstriler Konseyi (YEKON) Onur Üyesi olan  Alpay ER Red Dot, Red Star China, iF ve Design Turkey gibi çok sayıda uluslararası ve ulusal tasarım ödülü ve yarışmasının jürilerinde yer aldı. Çalışma alanları tasarım iş stratejileri, tasarım politikaları ve stratejik tasarım yönetimi ile Türkiye ve diğer yeni gelişen ekonomilerde tasarım tarihi üzerine yoğunlaşmaktadır. Akademik çalışmaları Design Issues veJournal of Design History gibi uluslararası saygın dergilerde yer almış, Türkçe ve İngilizce’nin yanı sıra Almanca, İtalyanca, Portekizce, Korece ve Çinceye çevrilerek yayımlanmıştır. Prof. Dr. Alpay ER Design Resarch Society (DRS) üyesidir ve tasarım alanındaki akademik çalışmalarından dolayı DRS tarafından “Fellow of DRS” (2006) ile taltif edilen ilk Türk akademisyendir. 2011 yılındaInternational Council of Societies of Industrial Design (ICSID) (www.icsid.org) İcra Kuruluna seçilen Prof.Dr. ER 2011-2013 döneminde ICSID yönetiminde Türkiye’yi temsilen görev alan ilk üye olmuştur. Halen ICSID Bölge Danışmanı ve Tasarım Vakfı (http://tasarimvakfi.org) Danışma Kurulu üyesi olan Prof.Dr. Alpay ER Üniversitelerarası Kurul Mimarlık Temel Alanı Doçentlik Komisyon üyeliği görevini de sürdürmektedir.

 

Araştırma ilgi alanları: ...

Doktora - Institute of Advanced Studies, Manchester Metropolitan University, 1994

Lisans - Endüstri Ürünleri Tasarımı, ODTÜ, 1988

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon
  • White Instagram Icon

+90 (0216) 564 90 00-2684      •      Özyeğin Üniversitesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul      •      iid@ozyegin.edu.tr