Ayşe Özbil Torun

Yardımcı Doçent​, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı

Dr. Ayşe Özbil Torun lisans derecesini 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık, yüksek lisans derecesini 2002 yılında Ortadoğu  Üniversitesi Mimarlık bölümünden aldıktan sonra doktora derecesini “Walking to the Station: The Effects of Street Connectivity on Walkability and Access to Transit” isimli doktora tezi ile Georgia Institute of Technology’den 2010 yılında almıştır. Doktora çalışması süresince 4 yıl boyunca Georgia Institute of Technology Mimarlık Bölümü’nde mimari tasarım stüdyosu dersleri vermiştir. Özyeğin Üniversitesi’ne katılmadan önce 2010-2013 yılları arasında Okan Üniversitesi Mimarlık bölümünde öğretim üyesi (yardımcı doçent ünvanı ile) olarak görev yapmıştır.
 
Dr. Özbil Torun’un öncelikli araştırma alanlarını mekan dizim tekniklerini kullanarak mekansal modelleme ve kentsel form analizi oluşturmaktadır. Çalışma konuları yaya-odaklı mahalle ve yol tasarım stratejileri ile kentlerde aktif ulaşımın desteklenmesini içermektedir.  Dr. Özbil Torun’un güncel araştırmaları yürünebilirlik ve obezite, toplu ulaşım planlaması ve sürdürülebilir kentlerin tasarımı üzerine yoğunlaşmıştır. Dr. Özbil 2012 yılından beri Urban Design International dergisinin yayın kurulu üyesidir. Çalışmaları ulusal ve uluslararası dergilerde basılmıştır.  

Araştırma alanları: yürünebilirlik ve obezite, toplu ulaşım planlaması ve sürdürülebilir kentlerin tasarımı

Doktora - Mimarlık, Georgia Institute of Technology, 2010
Yüksek Lisans - Mimarlık, ODTÜ, 2002
Lisans - Mimarlık, Yıldız Teknik Üniversitesi, 2000

İletişime geçmek için;

ayse.ozbil@ozyegin.edu.tr

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon
  • White Instagram Icon

+90 (0216) 564 90 00-2684      •      Özyeğin Üniversitesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul      •      iid@ozyegin.edu.tr