Gökçeada Tasarım Çalıştayları

İlk uygulaması 2014 yılında yapılan ve bu tarihten beri her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Gökçeada Tasarım Çalıştayları Toplumsal Tasarım (Social Design) yaklaşımının Türkiye'deki en kapsamlı uygulaması niteliğindedir. Çalıştay yaratıcı ve yenilikçi tasarım yönteminin yerel, sosyal, ve ekonomik sorunların çözümünde kullanılmasına dayanır. Çalıştay Gökçeada’nın sahip olduğu kültürel ve doğal kaynakların, Gökçeada'lıların da aktif katılımıyla, katma değeri yüksek ürün ve hizmetlere dönüştürülerek,  sürdürülebilir ve çevre dostu kalkınma sürecine katkıda bulunmayı amaçlar.

 

ÖzÜ/İID öncülüğünde gerçekleştirilen etkinliğe Özyeğin Üniversitesi yanı sıra Türkiye’deki ve dünyadaki çeşitli üniversitelerden öğrenciler, akademisyenler ve tasarımcılar katılmaktadır.  Özyeğin Üniversitesi yanı sıra geçmiş yıllarda çalıştaya İTÜ, Anadolu Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, İYTE, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi’nden öğrenciler; University of Edinburgh, Münih MHKM ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden öğretim elemanları katılmıştır.

 

Gökçeada Tasarım Çalıştayları hakkında daha detaylı bilgi almak ve bir sonraki çalıştaya katılmak için çalıştay yürütücüsü Öğr. Gör. Alayça Erözçelik (alayca.erozcetin@ozyegin.edu.tr) veya çalıştay koordinatörü Prof. Dr. Alpay Er (alpay.er@ozyegin.edu.tr) ile iletişime geçebilirsiniz

Gökçeada Tasarım Çalıştayları 3

2016 yılında yapılan çalıştay 12-19 Haziran tarihlerinde “Yenilenme” (zanaat, mekan ve çevre) ve “Yöre-Yön-Yörünge” konularında yapıldı. 4 gruba ayrılan katılımcılar Gökçeada merkez, Zeytinliköy ve Eşelek özelinde çalışmalar yürüttüler.

Gökçeada Tasarım Çalıştayları 2

Gökçeada Tasarım Çalıştayları’nın ikincisi 21-29 Haziran 2015 tarihleri arasında “Yenilenme” başlığı altında gerçekleşti. 4 gruptan her biri zanaat, hizmet, yemek ve mekan konularını ele aldı ve Gökçeada’daki 3 bölgede (Zeytinliköy, Eşelek ve Dereköy) çalışmalarını yürüttü.   

Gökçeada Tasarım Çalıştayları 1

Gökçeada Tasarım Çalıştayları’nın ilki 20-27 Haziran 2014 tarihleri arasında “Sürdürülebilirlik” ve “Yöre-Yön-Yörünge” temaları ile Gökçeada genelinde gerçekleştirilmiştir.

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon
  • White Instagram Icon

+90 (0216) 564 90 00-2684      •      Özyeğin Üniversitesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul      •      iid@ozyegin.edu.tr